arrow 
poniedziałek, 18 luty 2019, 21:33  
 
Podczas instalacji qmaila zgodnie z opisem w książce (zarówno części II jak i III - Profesjonalny serwer pocztowy) wykorzystany został dość prosty skrypt qmail-smtpd-run (/var/qmail/supervise/qmail-smtpd/run) o ograniczonych możliwościach. Chcąc uruchomić bardziej zaawansowaną funkcjonalność (SPF, greylisting, SSL, TLS itp) warto zamienić go na skrypt przygotowany przez Johna M. Simpsona...
Podczas instalacji qmaila zgodnie z opisem w książce (zarówno części II jak i III - Profesjonalny serwer pocztowy) wykorzystany został dość prosty skrypt qmail-smtpd-run (/var/qmail/supervise/qmail-smtpd/run) o ograniczonych możliwościach. Chcąc uruchomić bardziej zaawansowaną funkcjonalność (SPF, greylisting, SSL, TLS itp) warto zamienić go na skrypt przygotowany przez Johna M. Simpsona (www.jms1.net ). Poniżej pokaże krok po kroku jak to zrobić.

Na początek należy zabezpieczyć dotychczasową wersję skryptu qmail-smtpd-run i pobrać ze strony JMS zaawansowany skrypt:
# cd /var/qmail/supervise/qmail-smtpd/
# mv run run-old
# wget http://qmail.jms1.net/scripts/service-qmail-smtpd-run
# mv service-qmail-smtpd-run run

Aby skrypt pracował poprawnie z z instalacją opisaną w książce trzeba wprowadzić kilka poprawek. Należy otworzyć plik do edycji i zmodyfikować następujące opcje:
CHECKPW=/home/vpopmail/bin/vchkpw
SMTPD="qmail-smtpd"
SMTP_CDB="/etc/tcp.smtp.cdb"
QUSER=qmaild
IP=123.123.123.123
PORT=25
AUTH=1
ALLOW_INSECURE_AUTH=1
TRUE="/bin/true"
export AUTH_SET_DATABYTES=0

Dokładne wyjaśnienia poszczególnych opcji znajdują się w pliku nad każdą z opcji (w języku angielskim).
W zależności od systemu operacyjnego należy odpowiednio ustawić opcję TRUE (dla FreeBSD i nie tylko będzie to /usr/bin/true, oraz adres IP na którym prowadzony ma działać serwer SMTP (lub 0 jeśli dla wszystkich adresów).

Po ustawieniu wszystkich opcji należy zrestartować qmaila i sprawdzić czy maile są przyjmowane z zewnątrz od innych serwerów i możliwe jest wysyłanie wiadomości (z autentykacją).
# qmailctl stop
# qmailctl start

W razie niepowodzenia - qmail po zrestartowaniu nie przyjmuje prawidłowo maili z zewnątrz (od innych serwerów), bądź nie możliwe jest wysyłanie wiadomości, należy przywrócić zabezpieczony wcześniej skrypt i zasięgnąć porady na forum.

Po dokonaniu zamiany skryptu można przystąpić do dalszych czynności jak np. uruchomić SPF, bądź greylisting.

 
 
 
Copyright © 2019 qmail - serwer pocztowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.