Podczas instalacji qmaila zgodnie z opisem w książce (zarówno części II jak i III - Profesjonalny serwer pocztowy) wykorzystany został dość prosty skrypt qmail-smtpd-run (/var/qmail/supervise/qmail-smtpd/run) o ograniczonych możliwościach. Chcąc uruchomić bardziej zaawansowaną funkcjonalność (SPF, greylisting, SSL, TLS itp) warto zamienić go na skrypt przygotowany przez Johna M. Simpsona (www.jms1.net ). Poniżej pokaże krok po kroku jak to zrobić.
Na początek należy zabezpieczyć dotychczasową wersję skryptu qmail-smtpd-run i pobrać ze strony JMS zaawansowany skrypt:
# cd /var/qmail/supervise/qmail-smtpd/Aby skrypt pracował poprawnie z z instalacją opisaną w książce trzeba wprowadzić kilka poprawek. Należy otworzyć plik do edycji i zmodyfikować następujące opcje:
# mv run run-old
# wget http://qmail.jms1.net/scripts/service-qmail-smtpd-run
# mv service-qmail-smtpd-run run
CHECKPW=/home/vpopmail/bin/vchkpwDokładne wyjaśnienia poszczególnych opcji znajdują się w pliku nad każdą z opcji (w języku angielskim).
SMTPD="qmail-smtpd"
SMTP_CDB="/etc/tcp.smtp.cdb"
QUSER=qmaild
IP=123.123.123.123
PORT=25
AUTH=1
ALLOW_INSECURE_AUTH=1
TRUE="/bin/true"
export AUTH_SET_DATABYTES=0
W zależności od systemu operacyjnego należy odpowiednio ustawić opcję TRUE (dla FreeBSD i nie tylko będzie to /usr/bin/true, oraz adres IP na którym prowadzony ma działać serwer SMTP (lub 0 jeśli dla wszystkich adresów).
Po ustawieniu wszystkich opcji należy zrestartować qmaila i sprawdzić czy maile są przyjmowane z zewnątrz od innych serwerów i możliwe jest wysyłanie wiadomości (z autentykacją).
# qmailctl stopW razie niepowodzenia - qmail po zrestartowaniu nie przyjmuje prawidłowo maili z zewnątrz (od innych serwerów), bądź nie możliwe jest wysyłanie wiadomości, należy przywrócić zabezpieczony wcześniej skrypt i zasięgnąć porady na forum.
# qmailctl start
Po dokonaniu zamiany skryptu można przystąpić do dalszych czynności jak np. uruchomić SPF, bądź greylisting.